Z Mediolanu nad jezioro Como


jezioro-como

Przedłużony weekend w Mediolanie kilka tygodni temu to były moje jedyne „wakacje” tego lata. Dlatego w samym mieście spędziłam jeden dzień, a głównym celem mojej wycieczki było położone niedaleko Mediolanu przepiękne jezioro Como. To tylko godzina jazdy pociągiem a atmosfera jak na południu Włoch! Ale o tym za chwilę…

Co warto zobaczyć w Mediolanie zanim wsiądziemy w pociąg nad Como?  Na pewno punkt obowiązkowy to Piazza del Duomo z przepiękną, misternie zdobioną katedrą (koniecznie trzeba wspiąć się na samą górę, bo z dachu katedry rozpościera się najładniejszy widok!). Niedaleko znajduje się też najsłynniejsza na świecie opera La Scala. Bilety na spektakle trzeba rezerwować dużo wcześniej, ale muzeum La Scala umożliwia zwiedzanie wnętrza gmachu. W tym roku w Mediolanie odbywają się też międzynarodowe targi EXPO (jeśli się wybierzecie, a polecam, koniecznie odwiedźcie polski pawilon!), z tej okazji wiele turystycznych miejsc oferuje specjalne atrakcje.

mediolan

mediolan

Obowiązkowe zdjęcie na nasz Instagram w znajdującym się obok Duomo pasażu Galerii Vittorio Emanuele II .

mediolan

mediolan

Podróże do Włoch to dla mnie uczta dla podniebienia :)…Spacerując po uliczkach Mediolanu co rusz robiłam mini kulinarne przystanki. W końcu włoskich gelato nigdy za wiele! Nie potrafię powiedzieć, co tak wyjątkowego jest w tych lodach, ale są najlepsze na świecie (w pasażu galerii Vittorio Emanuele lepiej nie róbcie przystanku na kawę lub posiłek, bo ceny są tu dokładnie potrójnie takie jak gdzie indziej!).

wloskie lody

A to już kolejka po słynne panzerotti z piekarni Luini. To włoski pieróg z nadzieniem w środku, wariacja pomiędzy calzone a pizzą. Szczególnie w porze lunchu ta malutka piekarnia, która od wielu lat trzyma w tajemnicy przepis na idealne ciasto, jest wręcz oblegana przez miejscowych i turystów. Trzeba wystać swoje w kolejce, żeby móc zjeść na krawężniku gorące panzerotti :).

panzerotti

Pociąg do Como Nord Lago odjeżdża ze stacji metra Milano Cadorna (tu znajdziecie rozkład). Podróż trwa godzinę i kosztuje ok. 5 euro w jedną stronę. Pociągi kursują często, a biletu nie trzeba rezerwować wcześniej, można kupić na stacji w biletomacie, przed samym odjazdem. (Jedyny minus podróżowania tym pociągiem to brak klimatyzacji, co przy tegorocznych upałach naprawdę dało nam się we znaki)…

I tak po godzinie drogi dojeżdżamy do miejscowości Como nad jeziorem o tej samej nazwie. Stąd kursuje prom do różnych nadbrzeżnych miejscowości. Można od razu wsiąść na prom lub zostać trochę w samym Como. My rozpoczęłyśmy zwiedzanie Como od wjazdu kolejką naziemną (funicolare) na szczyt góry, żeby zobaczyć panoramę miasta. Kolejka wjeżdża jedynie kilka minut i jeździ co pół godziny, a rozpościera się stąd malowniczy widok na miasteczko Como…

como

como

…z drugiej strony góry znajduje się taras widokowy na przeciwną stronę jeziora.

jezioro-como

Trochę czasu spędziłyśmy też w samym miasteczku, które klimatem przypomina południowe Włochy.

miasteczko-como

miasteczko-como

como town

Pora ruszyć w drogę, a raczej wsiąść na prom (Uwaga! – z niektórych miejscowości można wrócić pociągiem bezpośrednio do Mediolanu, więc zastanówcie się zanim kupicie bilet na prom w dwie strony).

Najpopularniejszą i najbardziej obleganą przez turystów destynacją nad Como jest przepiękne Bellagio. Byłam tam podczas poprzedniej wizyty, dlatego tym razem, za namową Eweliny, kierowałam się do miasteczka Varenna. Rejs do Bellagio trwa około dwóch godzin, do Varenny pół godziny dłużej. Ale przez całą podróż można podziwiać takie widoki:

jezioro-como

jezioro-como

jezioro-como

Zachwycając się krajobrazem trudno się dziwić, że wiele gwiazd i osobistości upodobało sobie urokliwe okolice jeziora Como, bo trudno zaprzeczyć, że jest tutaj przepięknie! Najsłynniejszym posiadaczem rezydencji nad Como jest chyba George Clooney! To tu kręcono też sceny do takich filmów jak „Casino Royale” z agentem 007, czy „Ocean’s Twelve”.

jezioro-como

jezioro-como

jezioro-como

jezioro-como

Tymczasem dopływamy do Varenny. Miateczko jest niewielkie, ale urocze i dużo spokojniejsze od Bellagio. Idealne by odpocząć, pospacerować po małych uliczkach i usiąść nad kieliszkiem Aperol spritza :).

IMG_1672

varenna

IMG_8160

Po mile i leniwie spędzonym popołudniu w Varennie wyruszamy w drogę powrotną. Jak pisałam wcześniej, z Varenny można wrócić pociągiem do Mediolanu, co może okazać się bardzo przydatne, jeśli przypłyniecie tutaj po południu, bo promy powrotne nie kursują do późna. Stacja kolejowa znajduję się jakieś 15 minut drogi w górę miasta.

Oczywiście można również przyjechać pociągiem z Mediolanu bezpośrednio do Varenny, tylko zwróćcie uwagę, że ten pociąg odjeżdża ze stacji Milano Centrale (to inna stacja niż pociąg do miasteczka Como!). Podróż trwa również około godziny.

varenna

W poszukiwaniu osoby, która wskaże nam drogę na dworzec trafiłyśmy jeszcze przypadkiem na taras jednego z hotelów i nie mogłyśmy się oprzeć mini sesji zdjęciowej w takich okolicznościach przyrody :).varenna

varenna

Pora wracać…Ale na pewno jeszcze nad Como wrócę!

varenna

2 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>