Podróżujesz tanią linią? Oto kilka przydatnych wskazówek!


lot

Sezon weselny to jednocześnie sezon na wieczory panieńskie! Wieczór panieński jednej z nas już za nami i tu możecie przeczytać gorącą relację, a także poszukać inspiracji. Ja jestem właśnie w trakcie przygotowywania wieczoru panieńskiego swojej przyjaciółki spoza grona blogowego. Tym razem jest to wieczór panieński wyjazdowy, a w zasadzie panieński weekend! Destynacji jeszcze nie zdradzę, bo jest ona nadal owiana tajemnicą dla przyszłej Panny Młodej. Mogę jednak powiedzieć, że wybieramy się na szalony weekend do jednej z europejskich stolic dużą grupą – będzie nas bowiem 13!

W trakcie organizacji okazało się, że część dziewczyn pierwszy raz wybiera się w podróż organizowaną na własną rękę i pierwszy raz będzie leciała tanią linią lotniczą. Jak sama nazwa wskazuje – tanie linie lotnicze są tańsze niż inne, ale mają też szereg ograniczeń, których nieznajomość może nas sporo kosztować! Postanowiłam więc zebrać dla Was i moich towarzyszek podróży najcenniejsze informacje, które zapewnią, że bilety zakupione w promocji w tanich liniach lotniczych będą rzeczywiście tanie i nie zaskoczą ukrytymi kosztami.

  1. Zwracaj uwagę na opcje, które wybierasz podczas zakupu biletów.

* Bilety w promocjach w tanich liniach często rzeczywiście są dostępne w niewiarygodnie niskich cenach. Musisz jednak pamiętać, że w cenie biletu masz tylko bagaż podręczny (Ryanair od ponad roku zezwala również na dodatkową małą torebkę). Jeśli potrzebna Ci duża walizka, tzw. bagaż rejestrowany, musisz za nią dodatkowo zapłacić (np. w Ryanair za bagaż 15 kg płacimy 96 zł w jedną stronę i 166 zł w obie strony, w Wizzair cena różni się w zalezności od tego, czy zakupimy go przy rezerwacji biletów, dodatkowo online czy na lotnisku – od 76 zł do 248 zł). Tylko czy duży bagaż jest rzeczywiście taki niezbędny? Bagaż podręczny ma limit 10 kg, ja spokojnie spakowałam się w taki na 8-dniowy wyjazd na Maltę. I Wam też radzę spróbować!

* Kolejna możliwa do zaznaczenia opcja to ubezpieczenie podróżne, ja tą pomijam. Ubezpiecznie wykupuję jedynie na dalekie podróże np. do Azji.

* Dane lotu smsem? Po co wydawać 9,90 zł, skoro możesz te dane zapisać w telefonie sama?

* Wybieranie miejsca i pierwszeństwo wejścia na pokład? Jeszcze kilka miesięcy temu w tanich liniach na pokładzie każdy zajmował jakiekolwiek wolne miejsce, tak samo jak w autobusie czy pociągu podmiejskm. Wierzcie mi, to była walka! Ludzie wybiegali jak szaleni z autobusu i pędzili po schodkach na pokład, żeby zająć miejsca dla towarzyszy obok siebie! Odkąd irlandzka linia RyanAir, a w ślad za nią Wizzair wprowadziły przydzielanie miejsc już podczas rezerwacji i nie trzeba biec do samolotu po miejsca, wydatek od 52 do 95zl w Ryanair, to zupełnie zbędny luksus! Po co się spieszyć skoro wszyscy i tak ruszymy w tym samym czasie?:)

miejsca

Pomijając te wszystkie dodatkowe opcje możecie być pewni, że cena biletu pozostanie taka sama, jak przy pierwszym wyświetleniu wyszukiwarki.

  1. Pilnuj rozmiarów bagażu

Zarówno przy bagażu podręcznym, jak i rejestrowanym, tanie linie dość rygorystycznie podchodzą do przestrzegania jego wymiarów. Dlaczego? Bo za nadprogramowe kilogramy lub przekroczoną wielkość walizki zwyczajnie płacisz! Dodatkowy kilogram w bagażu rejestrowanym w RyanAir to 10 euro, zbyt duży czy ciężki bagaż podręczny to opłata w wysokości 50 euro! Nie muszę chyba dodawać, że jest to opłata w jedną stronę? Wymiary walizek znajdziecie na stronach wszystkich linii lotniczych. Tu serdecznie pozdrawiam moją koleżankę Joannę, która kiedyś lecąc do Londynu musiała na lotnisku w Warszawie zapłacić 50 euro za zbyt duży bagaż i myślała, że w drugą stronę jej sie to już nie przydarzy. Cóż, podróż do Londynu zamiast kosztować 200zł, wyniosła ją 700!

  1. Odprawa online

Tanie linie lotnicze zapewniają bezpłatną odprawę, ale jedynie online! Za odprawę na lotnisku i wydrukowanie karty pokładowej trzeba zapłacić 15 euro w przypadku Ryanair, a w przypadku Wizzair to koszt 41 zł dla odprawy online i 126 zł dla odprawy na lotnisku. I znów dotyczy to odprawy za lot i pasażera! Odprawy online możecie dokonać na 30 dni do 2h przed wylotem. Zdecydowanie rekomenduję tą opcję.

  1. Limity płynów

Limity pojemnościowe na płyny zabierane na pokład, obowiązują nie tylko w tanich liniach lotniczych – dotyczą one wszystkich lotów i są przestrzegane ze względów bezpieczeństwa. Jeśli więc podróżujesz jedynie z bagażem podręcznym, pamiętaj, że możesz zabrać kosmetyki tylko  do pojemności 100 ml! Zwróć uwagę szczególnie na pojemność perfum, utrata tych będzie bowiem najbardziej odczuwalna dla portfela. Na szczęście wielu producentów ma w swojej ofercie kosmetyki o takiej pojemności – pasty do zębów, szampony, odżywki. Zamiast płynów do demakijażu polecam chusteczki. Na wyjazdy nie zabieram dużych perfum, ale próbki, które często dostaję przy robieniu zakupów drogeryjnych, podobnie jest z kremami. Polecam też zakup plastikowych buteleczek o pojemności 100 ml ( obecnie dostępne w Rossmanie – z pompką i bez za 1 zł!). A jeśli podróżujecie tak liczną grupą jak w najbliższym czasie ja, zróbcie to co my – kosmetyki, takie jak żel pod prysznic czy szampon, kupcie na miejscu.

  1. Nie kupuj przekąsek i kanapek na lotnisku czy pokładzie samolotu

Słone i słodkie przekąski czy kanapki to wydatek rzędu kilku euro. A przecież jedzenie można zabrać ze sobą na pokład! Jeśli wiem, że lot jest długi i mogę w tym czasie zgłodnieć, zabieram ze sobą smakołyki kupione wcześniej w przydomowym sklepie – orzechy, małe marchewki, owoce, a przy długich lotach nawet kanapki! Na pokładzie kupuję już tylko napoje, których nie wniosę ze względu na ograniczenie dot. płynów.

Stosując się do powyższych wskazówek możecie być pewni, że nie będziecie musieli dopłacać i żadne sztuczki linii lotniczych Was nie zaskoczą! Podobnie w kwestii podróżowania na miejscu. Czytajcie fora – zarówno polskie, jak i anglojęzyczne (często ciekawe wskazówki znajdziecie na formum fly4free.pl). Czasem okazuje się, że bilet na autobus zakupiony w automacie jest tańszy niż u kierowcy. Czasami do zakupu biletów w automacie potrzebny jest bilon, warto więc wcześniej rozmienić pieniądze, żeby nie biegać po lotnisku w panice, zwłaszcza jeśli ucieka Wam transport albo lądujecie późno a sklepiki na lotnisku są już pozamykane. Szukajcie też informacji o biletach całodniowych, zniżkach weekendowych i różnych daypassach, jak np. w Rzymie. Może się też okazać, tak jak w przypadku biletów kupowanych przeze mnie z lotniska do miasta i z powrotem, że bilet zakupiony przez internet jest o kilka euro tańszy niż w kasie na lotnisku a do tego można uzyskać rabat przy rezerwacji biletów dla grupy powyżej 10 osób!

Zatem udanych wyjazdów!:)

keep-calm-and-enjoy-your-trip-9

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>