CS TOP 6 Atrakcje Genewy – Przewodnik po Szwajcarii cz. 2


wodne taksowki w genewie

Atrakcje Genewy

Niektórzy twierdzą, że Genewa jest nudna i snobistyczna. Jest w tym trochę racji, bo nie jest to najbardziej rozrywkowe miasto, jakie znam. Lecz na pewno nie brakuje mu uroku! Już samo malownicze położenie nad jeziorem i pośród gór zapiera dech w piersiach! Wiem, że pisałam niemalże to samo o Montreux, w 1 cz. przewodnika po Szwajcarii, ale nic nie poradzę, że szwajcarski krajobraz jest bajeczny niemalże w każdym zakątku kraju!

Zanim przyjechałam tu po raz pierwszy wyobrażałam sobie, że Genewa to wielka metropolia. W końcu to światowa siedziba dyplomacji i bankowości, to tu mieszczą się takie organizacje jak ONZ, Czerwony Krzyż, CERN, czy Światowa Organizacja Zdrowia. Jednak przy bliższym poznaniu Genewa wydaje sie być stosunkowo niewielka (ma tylko 190 tysięcy mieszkańców!), brak tu zgiełku wielkiego miasta, na próżno szukać drapaczy chmur.

Latem i wiosną nie brakuje atrakcji związanych z jeziorem, a zimą  Genewa to także dobre miejsce wypadowe na narty. Do pobliskich ośrodków narciarskich można się stąd wygodnie dostać pociągiem, a najbliższy zimowy kurort położony jest ok. 1,5h drogi. Biorąc pod uwagę, że od zeszłego roku dostępne są tanie loty do Genewy linią Wizzair, polecam przemyśleć wyprawę na narty na weekend (na pewno dotrzecie tu szybciej niż z Warszawy do Zakopanego:)

Przydatna wskazówka – jesli przylatujecie do Genewy samolotem, odbierzcie na lotnisku darmowy 80-minutowy bilet na komunikację miejską (w maszynie przed wyjsciem z hali, gdzie odbiera się bagaże). Uprawnia do bezpłatnego skorzystania z pociągu relacji lotnisko-centrum oraz transportu w samej Genewie. Warto wiedzieć, że większość tutejszych hoteli również oferuje swoim gościom darmowe bilety na komunikację miejską na cały czas pobytu.

genewa

1. Nadjeziorne bulwary

To miaste żyje jeziorem. Przez większość roku mieszkańcy korzystają z niego na wiele sposobów niemalże codziennie. Niektórzy nawet w czasie lunchu lub tuż po pracy idą popływać lub biorą deskę i wiosło, by uprawiać bardzo popularny tutaj sport paddle board. Nieodłącznym elementem miejskiego krajobrazu są też setki żaglówek!

Polecam rozpocząć swoją wycieczkę po mieście właśnie spacerem po nadjeziornych bulwarach, parkach i plażach. Waszej uwadze na pewno nie umknie znajdująca sie na jeziorze i będąca symbolem miasta Jet d’eau, czyli tryskająca wodą na 140 metrów wzwyż zjawiskowa fontanna (uprzedzam, że z nieznanego mi powodu  Szwajcarzy, nie lubią, kiedy mówi się o niej fontanna, to po prostu Jet d’eau).

fontanna jet d'eauTo nie fotomontaż – woda w jeziorze genewskim jest tak przejrzysta jak na zdjęciu poniżej!jezioro genewskie

2. Bains de Paquis

Bains de Paquis – to miejsce spotkań i odpoczynku, położone praktycznie na środku jeziora, absolutne „must see” w czasie pobytu w Genewie. Latem można tu skorzystać z plaży, a przez cały rok działają popularne tutaj sauny (pobyt w gorącej saunie można zakończyć kąpielą w zimnym jeziorze). Sauny w Bains de Paquis oferują bonusowo widok na jezioro oraz jedne z tańszych w mieście śniadań lub lunchów (przykładowe menu znajdziecie tutaj). Nie spodziewajcie się wykwintnej restauracji, są za to drewniane deski i promienie słońca:)

genewa

sauny w genewiesauny w genewie

3. Wodne taksówki

Z jednego brzegu jeziora na drugi można przedostać się żółtą taksówką wodną. To bardzo popularna i tania atrakcja, bo taka mini przejażdżka kosztuje tyle samo, co bilet na autobus, czy tramwaj (obowiązują tu zwykłe bilety na transport miejski, dostępne w maszynach na każdej przystani). Jeśli dla kogoś kilka minut na łódce to za mało, może skorzystać z bogatej oferty rejsów statkiem po jeziorze genewskim, dużym powodzeniem cieszy się godzinny Geneva tour.

wodne taksowki w genewie

4. Stare miasto i Katedra Św. Piotra

Po przechadzce nad jeziorem pora ruszyć na Stare Miasto, żeby zagłębić się w labirynt małych uliczek, placów i zaułków Genewy. Po drodze mijamy ulice handlowe z ekskluzywnymi butikami i salonami zegarmistrzowskimi. Na wzgórzu znajduje się Katedra Św. Piotra, z której wieży można zobaczyć panoramę miasta.

stare miasto w genewie

katedra w genewie

5. Siedziba ONZ i CERN

Będąc w Genewie warto wstąpić do Pałacu Narodów – europejskiej siedziby ONZ, która jest otwarta dla zwiedzających tylko w dni powszednie i w konkretnych godzinach. Przed wizytą sprawdźcie dostępny harmonogram zwiedzania tutaj. Jak wspominałam, w Genewie mieści się też CERN, czyli Europejska Organizacja Badań Jądrowych (to tu został wezwany główny bohater powieści Dana Browna „Anioły i Demony”). Dla miłośników nauki CERN również oferuje wycieczki z przewodnikiem i wystawy.

6. Kolejka linowa na górę Saleve (Fracja)

Co robi w zestawieniu atrakcji Genewy góra Mont Saleve we Francji? Otóż stąd rozciąga się malownicza panorama na miasto i okolicę, a to jedyne 20 km i kilka przystanków autobusowych od centrum Genewy. Kolejka linowa na Saleve w 5 minut zawozi nas na wysokość 1100m! Pamiętajcie, że to już Francja i zamiast franków szwajcarskich potrzebne jest euro (wjazd kolejką kosztuje 15 euro).

kolejka na mont salevemont salevekolejka na mont salevezaglowki na jeziorze genewskim

Jeśli ktoś z Was zna Genewę, może mógłby polecić ciekawe, mniej znane miejsca?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>