„Przeżyć” – Historia ucieczki z Korei Północnej


IMG_3254

Jak wygląda prawdziwe życie w Korei Północnej? Wiedzą to chyba tylko mieszkańcy tego kraju. I choć podróż tam nie jest niemożliwa (wybiera się tam wkrótce mój kolega podróżnik), to miejsca dostępne dla turystów mają z pewnością niewiele wspólnego z tamtejszą rzeczywistością. Dlatego zainteresowała mnie książka „Przeżyć” Yeonmi Park, dziewczyny, która uciekła ze swojej ojczyzny do Korei Południowej i jest dziś aktywistką na rzecz praw człowieka.

Życie w rodzinnym mieście Hyesan, które opisuje, może się wydawać niewyobrażalne. Okresowi dzieciństwa i wkraczania w dorosłość Yeonmi towarzyszył głód, wszechobecne cierpienie i lęk. Opisy jej przeżyć na długo pozostaną w mojej pamięci. Autorka książki zaznacza, że sytuacja jej rodziny i tak nie była najgorsza ze względu na przedsiębiorczość jej ojca. Do czasu. Kiedy mężczyzna trafia do więzienia, Yeonmi jest zdana tylko na siebie. Czuje, że nie ma już nic do stracenia.

IMG_3262 (1)

Droga do wolności jest jednak dużo trudniejsza niż przypuszczała. Przedostanie się do Korei Południowej przez Chiny zajmuje jej aż dwa lata. Po drodze uczy się dorosłego życia. Dziś mówi: „Jestem szczęśliwa z dwóch powodów: że urodziłam się w Korei Północnej i że uciekłam z Korei Północnej. Oba te wydarzenia ukształtowały moją osobowość i nie zamieniłabym swojego losu na zwykłe, spokojne życie”.

Książka „Przeżyć”, napisana przez Yeonmi we współpracy z ghostwriterką Maryanne Vollers, budzi wiele kontrowersji. Zarzuca jej się, że to kontrpropaganda Korei Południowej wobec Korei Północnej. Być może prawda leży po środku. Yeonmi to dziś gwiazda południowokoreańskiej telewizji, która na swojej historii zbudowała karierę. Jeśli jednak jej działania mogą zwrócić uwagę świata na los mieszkańców tego wyizolowanego kraju, to uważam je za godne pochwały.

IMG_3220 (1)

Czytaliście „Przeżyć”? Jeśli tak, podzielcie się z nami swoją opinią.

Zapraszamy też do przeczytania innych recenzji CS:

„Życie na miarę” Marka Rabija – jaka jest cena odzieżowego szaleństwa?

„W dżungli życia” Beaty Pawlikowskiej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>