CS TOP 3 – Najlepsze źródła wiedzy w Internecie


fot. City SerendipityStudia skończyłam już kilka ładnych lat temu, jednak głęboko wierzę, że na samorozwój zawsze warto znaleźć czas. Z pomocą może przyjść Internet. Jak jednak nie zgubić się w gąszczu informacji? Jak mieć pewność, że ich źródło jest wiarygodne? Podzielę się z Wami trzema najważniejszymi dla mnie stronami, dzięki którym z przyjemnością pogłębicie wiedzę na fascynujące Was tematy. CS wraca do szkoły!

1. Kurs na uniwersytecie Harvarda za darmo i bez wychodzenia z domu? Sprawdź edx.org.

edx.org

Edx.org to jedna z największych baz masowych otwartych kursów online (tzw. MOOCs) dostępnych dla każdego. Możecie tam „studiować” nie tylko na słynnym Uniwersytecie Harvarda, ale umysły ścisłe zainteresuje też z pewnością szeroka gama kursów oferowana przez MIT (Massachusetts Institute of Technology). To właśnie dzięki współpracy tych dwóch uczelni powstała ta strona. Obecnie poza nimi znajdziecie tam szkolenia z wielu innych uniwersytetów z całego świata. Wystarczy się zalogować, aby uzyskać dostęp do oszałamiającego wyboru tematów: biologii, chemii, ekonomii, zarządzania, informatyki, inżynierii, historii, filozofii, literatury i wielu, wielu innych!

Mnie ostatnio zainteresował kurs o Nauce szczęścia z dziedziny pozytywnej psychologii opracowany przez profesorów z University of California w Berkeley.

fot. City Serendipity

Pełen kurs trwa zwykle od kilku do kilkunastu tygodni. Na jego zakończenie, po zdanym egzaminie można za niewielką opłatą zamówić oficjalny certyfikat wydany przez daną uczelnię. Jeśli „papierek” nie jest Wam jednak do niczego potrzebny, możecie korzystać z kursów, nie wydając przy tym ani złotówki:). Jedyne wymaganie to dobra znajomość angielskiego.

2. Jeszcze więcej kursów z najlepszych światowych uczelni? Odwiedź coursera.org.

Screen Shot 2015-03-01 at 20.16.26

Coursera.org działa na takiej samej zasadzie jak edx.org. Główną różnicą jest lista współpracujących z nią uniwersytetów. Strona powstała z inicjatywy Stanford University z Kalifornii, ale znajdziecie tam także kursy m.in. z Yale University, Columbia University z Nowego Jorku oraz wielu renomowanych uczelnii z Europy i Azji. Na korzyść coursera.org przemawia z pewnością liczba oferowanych języków – poza angielskim znajdziecie tu kursy jeszcze w kilkunastu innych językach.

Ja jakiś czas temu dowiedziałam się więcej o zmiennej wartości pieniądza dzięki szkoleniu Wprowadzenie do finansów na University of Michigan. Polecam!

Screen Shot 2015-03-01 at 20.51.57

 3. Daj się zainspirować mówcom z całego świata! Jeżeli jeszcze nie znacie, nie przegapcie ted.com!

Screen Shot 2015-03-01 at 20.59.02

O tym, co zafascynowało mnie na stronie ted.com mogłabym opowiadać godzinami. Aby pojawić się na scenie w ramach konferencji TED (Technology, Entertainment, Design), trzeba mieć coś naprawdę ciekawego do powiedzenia. Na stronie znajdziecie prawie 2000 wystąpień z każdej możliwej dziedziny życia i nauki.

Dzięki prezentacji Apollo Robbinsa, byłego kieszonkowca, nauczyłam się jak skutecznie odwrócić czyjąś uwagę

Screen Shot 2015-03-01 at 22.11.19

a psycholog Amy Cuddy uświadomiła mi jaka siła tkwi w naszym języku ciała. To trzeba zobaczyć!

Screen Shot 2015-03-01 at 22.09.57

Prezentacje na ted.com można obejrzeć z angielskimi, a często także polskimi napisami. Na początek polecam wyszukiwanie prezentacji za pomocą filtra „jaw-dropping” („tak zaskakujące, że szczęka opada”). Gwarantuję, że się nie zawiedziecie!

fot. City Serendipity

Miłej nauki!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>