Kimono – magia japońskiej tradycji


Kimono - moda w Japonii

O mojej podróży do Japonii pisałam już jakiś czas temu. Wtedy tematem przewodnim mojego posta była moda (zajrzyj tutaj). Teraz będzie podobnie! Jednak wtedy pisałam o stylu nowoczesnych Japonek, a tym razem chcę się skupić na tradycyjnych ubraniach, bez których wiele Japonek nie wyobraża sobie życia.

Od dziecka fascynowała mnie japońska kultura, a źródło tej fascynacji było bardzo prozaiczne – jako mała dziewczynka pasjami pochłaniałam japońskie kreskówki! Zamiast przebierać się za „europejskie” królewny, podkradałam mamie szlafroki, przewiązywałam je w pasie chustami (też wykradzionymi z szafy mamy) i w takim domowej roboty kimonie udawałam, że jestem japońską księżniczką. Miałam nawet swoje wymyślone imię Midori. Nie muszę dodawać, że marzyłam o idealnie prostych czarnych włosach. To marzenie zrealizowałam kilka dobrych lat później. Efekt niestety nie był „jak marzenie”…

Kimono - moda w Japonii

Noszenie kimona w Japonii jest absolutnie normalne. Niektóre kobiety (bo na nich się tu skupiam, aczkolwiek mężczyźni też noszą kimona) wkładają je tylko na specjalne okazje, inne noszą na co dzień. Najmniej pań w kimonach spotkałam w Tokio, najwięcej w mocno przywiązanym do tradycji Kioto. To tam, w słynnej dzielnicy gejsz Gion można zobaczyć najpiękniejsze „kreacje”.

Kimono - moda w Japonii

Kimono - moda w Japonii

Więcej niż tradycja
Kimono to dla Japończyków sposób na podkreślenie przywiązania do kultury, okazanie szacunku przodkom. W kraju, który zmienia się w każdej sekundzie, w którym dyktat technologii jest silny jak nigdzie indziej na świecie, to właśnie tradycja pozwala odnaleźć duchowość. Może dlatego wielu Japończyków najważniejsze chwile w życiu chce celebrować w tradycyjnym stroju. W jednym z kompleksów świątynnych spotkałam parę na ślubnej sesji zdjęciowej. Oboje dumnie pozowali w kimonach.

Kimono - moda w Japonii

Zakup kimona to duży wydatek. Im bardziej zdobne, z lepszej jakości materiału i z ciekawszymi obi (pas do kimona), tym droższe. Dlatego niektórzy wypożyczają kimona w specjalnych „komisach”.

Kimono - moda w Japonii

Kimonowy biznes kręci się w najlepsze. Kimono kupić lub wypożyczyć mogą też turyści. Istnieją też kimonowe second-handy, w których znajdziemy używane, a co za tym idzie znacznie tańsze, kimona.

Oczywiście miałam ogromną ochotę wypożyczyć kimono. W Kioto mnóstwo turystek paraduje po ulicach w tradycyjnym japońskim stroju. Możliwy jest nawet pełny make over – fryzura i makijaż w stylu gejszy. Jednak w ferworze zwiedzania, nie zdążyłam. Muszę przyznać, że żałuję do tej pory. Cudownie byłoby choć na chwilę przenieść się w świat dziecięcych marzeń, nawet jeśli jest to absolutnie turystyczna rozrywka najniższych lotów ;-).

kimona_japonia10

Fashion show
Planując pobyt w Japonii, wiedziałam, że chcę zobaczyć pokaz mody kimon, z którego słynie Nishijin Textile Center w Kioto (więcej informacji tutaj). Oprócz prezentacji strojów, w centrum można prześledzic proces tworzenia kimona i przyjrzeć się materiałom, z których tworzone są te odzieżowe dzieła sztuki.

kimona_japonia5

Kimono - moda w Japonii

Kimono - moda w Japonii

Moje marzenie o kimonie nadal pozostaje niezrealizowane. Z Japonii przywiozłam sobie jednak… szlafroczek :-).

Kimono - moda w Japonii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>